Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

rubinowej3

wpisy na blogu

Koszty Pompy

Blog:  rubinowej3
Data dodania: 2019-02-23
wyślij wiadomość

Witam.

Wiele osób pyta o dokładne koszta instalacji oraz koszta utrzymania. Jest to oczywiście naturalne i mnie nie dziwi. Z tym, że u każdego może wyjść kompletnie inaczej. Koszta instalacji są uzależnione od wielu czynników, chociażby gruntu, czy powierzchni domu, mocy pompy oraz producenta. 

Jeżeli chodzi np: o grunt to - Trzeba sprawdzić czytaj zrobić badanie, czy w ogóle możemy robić odwierty, czy w gruncie nie ma skał lub innych przeszkód. My mieliśmy trochę łatwiej, sąsiad ma też pompę i wiedzieliśmy, że u nas jest glina. Głębokość odwiertów jest zależna od mocy pompy np 10kw musi mieć minimum dwa po 100m ale już np 6kw wystarczy dwa po 60m, oczywiście tu też jest ważne co wam powie wykonawca. Odwiertów może być więcej np gdy jest skała i nie można głęboko wiercić. Wtedy robi się np cztery przy 10kw pompy bedzię to np dwa po 50m i dwa następne jeden 40m a druki 60m, nie muszą być równe. Oczywiście lepiej jest jeśli uda się odwiercić dwa idealnie równe i połączymy odwierty tzw metodą Tichelmana (metoda łączenia rur) unikniemy rozdzielacza który przy dwóch odwiertach kosztuje mniej więcej 1700zł, im więcej odwiertów tym większy rozdzielacz i oczywiście droższy. Ceny też są zależne od jakości i samego wykonawcy, czy podzieli się z nami swoimi upustami :)

Nasze koszta:

Odwierty dwa po 105m, plus wejście do domu 21 tyś. Cena uzależniona od regionu, wykonawcy, głębokości, ilości i trudności. 

Pompa Danfoss DHP-C opti 10kw cena 31.278 zł w tym była już dotacja Dnfossa - 4000 zł i - 10% upustu który nam dał wykonawca. Dotacja o której mówię z tego co wiem jest oferowana tylko przez Danfoss. My zażyczyliśmy sobie opcje dodatkową, pasywne chłodzenie tzn, że latem możemy chłodzić dom, coś jak klima tylko korzystasz z pompy. Musieliśmy dopłacić za to 5000 zł. 

Materiały dodatkowe wyposażenie kotłowni  3294 zł w tym np glikol który można zastąpić solanką lub alkoholem tańsze  rozwiązanie ale z mniejszym współczynnikiem pracy.

Sam montaż 4320 zł

Razem wyszło nas 59892 zł. Oczywiście ceny praktycznie co roku się zmieniają wiec dziś może być już taniej lub drożej tego nie wiem. Cena również zależy jaką pompę wybierzemy, producent, moc, rodzaj. Moc jest uzależniona od powierzchni jaką bedziemy ogrzewać. U nas jest to około 150m, każde pomieszczenie bez wyjątku. Moc pompy którą powinniśmy zastosować przy materiale i ociepleniu jakie zastosowaliśmy przy budowie domu to 6kw max 8kw. To że zastosowaliśmy 10kw to tylko moje widzi mi się. Żeby to wyjaśnić musiał bym napisać następny poemat :) 

Teraz trochę o samym użytkowaniu. 

Rachunki przychodzą nam nie wielkie, 25zł sam przesył. Ponieważ nie mamy dużego zużycia jeszcze nie mieszkamy w domu. Był raz rachunek 190zł wyrównanie bo wiadomo że te małe to prognozowane a ten to wyrównanie za pół roku wiec nie wiele. I jeszcze jedno to była dopiero pierwsza zima z pompą. Jakoś teraz ma przyjść nam rachunek. Będzie bardziej miaro dajny bo dom był grzany przez cały czas, jak by w nim ktoś mieszkał, robiliśmy wykończenia. Więc tak naprawdę teraz zobaczymy. Póki co rachunki mieliśmy małe. I jeszcze jedno przy pompie trzeba mieć prąd trójfazowy. Docelowo będziemy mieć dwie taryfy noc dzień więc też będzie inaczej. Teraz mamy taryfę z najtańszym abonamentem bo są miesiące bez zużycia.

Chyba to wszystko, mam nadzieje, że troszkę przybliżyłem wam to wszystko. Jak macie jeszcze jakieś pytania to śmiało, w miarę naszej wiedzy postaramy sie odpowiedzieć. Co do rachunku co ma przyjść to napewno się nim podzielę z wami.

Pozdrawiamy.rubinowej3
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 38278
Komentarzy: 115
Obserwują: 52
On-line: 9
Wpisów: 35 Galeria zdjęć: 105
Projekt DOM PRZY RUBINOWEJ 3
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy bez poddasza bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - g. Morawica k. Kielc
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2019 kwiecień
2019 luty
2019 styczeń
2018 styczeń
2017 październik
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 kwiecień
2015 październik
2015 lipiec
2015 maj
2015 styczeń
2014 wrzesień
2014 czerwiec
2014 maj

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów: 71217
Liczba wpisów: 227451
Liczba komentarzy: 903583
Liczba zdjęć: 672379
Liczba osób online: 57
usuń reklamy
Top 100 blogów

sprawdź listę 100 najczęściej odwiedzanych blogów.

sprawdź teraz
200 zł rabatu + dostawa gratis.
mojabudowakupon rabatowy